Contrast från Kosta Boda tillverkas med en teknik som heter centrifugering, vilket skapar slöjor av färg inuti glasmassan. I kombination med färgade glaspinnar som adderas i processen, blir varje produkt unik. Det stora fatet i serien är perfekt för olika uppläggningar eller som fruktfat. Design Anna Ehrner.
Kosta Boda är ett av världens främsta varumärken inom glas och glaskonst. Teknik och känsla har förfinats i hjärtat av Smålands skogar ända sedan 1742. Deras glas är färgstarka, modiga, underfundiga och provocerande. Det sticker ut och tar för sig. Kosta Boda är sann passion.
| Artikelnummer | 7072200 |
| Material | Kristallglas |
| Designer | Anna Ehrner |
| Serie | Contrast |
| Vikt | 2.8 kg |
| Bredd | 38 cm |
| Höjd | 6.2 cm |
| Längd | 38 cm |
| Tvättråd | Handdisk |
| Ursprungsland | TR |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. Tryckkostnad förutsätter ett tryckfärdigt original. |
| Nuvarande | 942 |
| VAD | ANTAL | PRIS/st | TOTAL |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |